Skip to main content
22 grudnia, 2022

ZAPLANUJ SWOJE ZAKUPY –  nie marnuj żywności

Świąteczne szaleństwo zakupowe trwa. Planujesz wypieki, tradycyjne potrawy i skupiasz się na tym, aby przypadkiem niczego na stole nie zabrakło?

Co roku przygotowujemy duże zapasy jedzenia i zwykle bywa tak, że nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego zjeść.
Święta to okres, w którym co roku marnuje się mnóstwo żywności.

Pamiętaj, że Twój żołądek nie pomieści wszystkiego, a produkty, które kupujesz w nadmiarze mogą szybko okazać się niezdatne do spożycia

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg żywności. W ciągu całego roku daje to ok. 9 mln ton jedzenia!

Marnotrawstwo produktów spożywczych niesie za sobą negatywne konsekwencje ekologiczne, ekonomiczne i społeczne.

Warto zatem planować zakupy nie tylko przed świętami

Planuj zakupy z wyprzedzeniem i sporządź listę produktów, które chcesz kupić dzięki temu zakupisz mniej niepotrzebnych rzeczy.

Nie idź na zakupy będąc głodnym, wtedy jest większa szansa, że weźmiesz dodatkowe produkty, które wydają Ci się na tamten moment kuszące, a tak naprawdę ich nie potrzebujesz.

Kupuj luzem. Zapakuj do torby tylko tyle owoców i warzyw ile jesteś w stanie zjeść.
Przemyśl czy aby na pewno potrzebne jest Ci aż 3 kg mandarynek?

Unikaj niepotrzebnych promocji. Dwa opakowania w cenie jednego może wydawać się atrakcyjną opcją ale zastanów się czy na pewno jesteś w stanie to wykorzystać.

Nie kupuj nic na zapas, np. jogurtów, wędlin itp. później będziesz zaglądać do lodówki i patrzeć co zjeść, bo akurat kończy się data przydatności do spożycia.

Przechowuj mądrze.

Nie wyrzucaj – zamrażaj. Jeśli zamrozisz barszcz pozostały z kolacji wigilijnej będziesz mógł się cieszyć jego smakiem kiedy najdzie Cię na niego ochota. Zamrozić możesz również wiele innych dań wigilijnych ale czy ostatecznie zostaną one przez Ciebie zjedzone? Bo może twierdzisz, że smakują tylko raz w roku? 

ZDROWYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA życzy załoga FITTANKEN.