Skip to main content
29 września, 2022

Czy kawa wypłukuje magnez?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych ciepłych napojów na świecie. Po filiżankę kawy najchętniej sięgamy rano, ponieważ od razu stawia na nogi i pobudza do działania, a sam jej zapach wprawia w lepsze samopoczucie. Kawa ma jednak wielu przeciwników, którzy widzą w niej przyczynę niedoborów magnezu. Okazuje się jednak, że spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach nie wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia. 

Skąd wzięło się twierdzenie, że kawa wypłukuje magnez? Zapewne z jej moczopędnego działania, za które odpowiedzialna jest kofeina. Picie kawy wpływa na przyspieszone wydalanie magnezu, ze względu na działanie moczopędne. Owszem, niektóre składniki mineralne są tracone wraz z moczem, m.in. magnez, ale są to znikome ich ilości.

Kawa jest źródłem magnezu! W filiżance o pojemności ok. 200 ml znajduje się ok. 7 mg magnezu, a w espresso nawet 25 mg. Co prawda zwiększone wydalanie magnezu występuje po spożyciu dużych ilości kofeiny (powyżej 400 mg), ale jedynie o 4 mg na dobę. Jak wykazały badania, spożycie kawy powodowało minimalny wzrost magnezu w surowicy. Zatem pijąc 2-4 filiżanki kawy dziennie zapewniamy sobie dodatkowe źródło magnezu.

Fakty i mity na temat kawy:

  • kawa dostarcza naszemu organizmowi płynów i wliczamy ją w dzienny bilans wodny,
  • bezpieczna dawka kofeiny na dzień dla zdrowego dorosłego to 400 mg, (jedna szklanka parzonej kawy (220-240 ml) zawiera około 70-140 mg kofeiny, średnio jest to ok 95 mg),
  • umiarkowane spożycie kawy (ok. 2 filiżanki dziennie) nie wpływa na utratę magnezu i wapnia,
  • kawa szybko podwyższa ciśnienie krwi u osób sporadycznie po nią sięgających natomiast u pijących ją regularnie. NIE!
  • działa przeciwnowotworowo i prewencyjnie w kierunku miażdżycy, udaru i zawału serca,
  • zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 poprzez zmniejszenie insulinoporoności i poprawę metabolizmu glukozy,
  • kawa z mlekiem także działa korzystnie,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią: kiedyś oficjalne zalecenia w tej kwestii pozwalały na spożywanie do 200 mg kofeiny dziennie, dzisiaj sugeruje się całkowitą rezygnację. Takie jest oficjalne stanowisko autorytetów. Można pić kawę bezkofeinową. Na herbatę (zwłaszcza zieloną też lepiej uważać),
  • kawa ROZPUSZCZALNA także jest zdrowa i wartościowa ma podobną zawartość pierwiastków i antyoksydantów co parzona

Na co uważać?

  • nie warto jej pić do posiłku przy anemii bo ogranicza wchłanianie żelaza,
  • przy zażywaniu lewotyroksyny należy odczekać około 2 godziny od zażycia tabletki zanim wypijesz kawę lub mocną herbatę,
  • spożywanie kawy przed snem ma negatywny wpływ na przebieg i jakość snu.

Reasumując, wbrew temu, co powszechnie sądzi się o kawie, wcalenie wypłukuje ona magnezu. Na niedobry tego pierwiastka wpływ ma wiele innych czynników. Skąd zatem wzięła się tak negatywna opinia o kawie?

Być może z tego powodu, że nadmiarowe ilości kawy pijemy w pośpiechu, pod wpływem stresu i gdy jesteśmy niewyspani. Do tego, zamiast spożywać posiłki bogate w witaminy i minerały, zazwyczaj sięgamy po niezdrowe i przetworzone posiłki. W rezultacie nie dostarczamy organizmowi potrzebnych składników odżywczych, a o wszystko obwiniamy nadmiar kawy. Sytuacji nie poprawiają też producenci suplementów, którzy często powielają mity o tym, że kawa wypłukuje magnez. 

Picie kawy nie spowoduje, że utracimy cenny dla organizmu magnez. Jeśli zadbamy o zbilansowaną dietę, utrzymamy odpowiedni poziom magnezu bez względu na to, czy będziemy spożywać kawę, czy nie.